Co to jest miłość? Czy to już jest miłość?

Co to jest miłość? Czy to co czuje to miłość czy Pożądanie?5 minut czytania

Co to jest miłość? Czy to już jest miłość?

Wyszukaj Partnera

Wybierz cel ▽

*Zgłoszenie przekieruje Cię automatycznie, do odpowiedniego portalu, który wcześniej przetestowaliśmy.

Co to jest miłość? Czy to już jest miłość?

Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty
To też nie diabeł rogaty
Ani miłość kiedy jedno płacze
A drugie po nim skacze
Bo miłość to żaden film w żadnym kinie
Ani róże ani całusy małe duże
Ale miłość kiedy jedno spada w dół
Drugie ciągnie je ku górze… ~Happysad

Chyba każdy słyszał tą piosenkę chociaż raz. De facto jest w niej sporo prawdy. Zawsze gdy myślę o miłości, w pierwszej chwili przychodzi mi właśnie ona do głowy.

Przejdźmy jednak do meritum tytułowego wpisu i rozłóżmy go na czynniki pierwsze: Co to jest miłość ? Jak ja odróżnić? Jaki ma na nas wpływ.

Co to jest miłość?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań, na które każdy ma swoją odpowiedź. Trudno się dziwić, ponieważ nie da się jej tak po prostu zdefiniować za pomocą słów. Wielu próbuje opisać ją na podstawie odczucia jakie im towarzyszy i którego doświadczają. Miłość jednak nie musi być uczuciem: miłość, może być decyzją jaką podejmujemy!

Miłość w przeciwieństwie do innych uczuć, nie przychodzi i nie odchodzi; Miłość pozostaje, a wtedy oddajemy się drugiemu człowiekowi na dobre i złe. 

Miłość czy pożądanie?

Zwłaszcza na wczesnym etapie związku, może być trudno odróżnić miłość od pożądania. Oba te uczucia związane są z pociągiem fizycznym i odurzającą falą przyjemnych bodźców, w połączeniu z częstym pragnieniem bycia bliżej danej osoby. Jednak tylko miłość jest tak naprawdę długotrwała.

Miłość jest czymś, co kultywuje się między dwojgiem ludzi i rośnie z czasem, poprzez poznanie się i przeżywanie wspólnych wzlotów i upadków życiowych. Obejmuje zaangażowanie, czas, zaufanie i akceptację.

Z drugiej strony jednak, pożądanie ma związek z seksualnymi doznaniami, które początkowo przyciągają ludzi ku sobie. Żądza, charakteryzująca się wzrostem hormonów płciowych w organizmie i zauroczeniem, która zaciera naszą zdolność do patrzenia na osobę taką, jaką ona naprawdę jest. W konsekwencji może, ale nie musi, prowadzić do długotrwałego związku. Taki przykład:

 

Kasia jest w związku z Piotrem i jej seksualny pociąg do niego, z czasem maleje. Kocha go i troszczy się o niego, ale czuje się niezadowolona z fizycznej sfery ich związku. Kiedy spotyka Krystiana, odczuwa natychmiastowe uczucie przyciągania i tęsknoty, za czymś czego nie daje jej aktualny związek. Jej mózg zaczyna wysyłać sygnały, by być bliżej tego nowo poznanego mężczyzny. I chociaż nie wie o nim nic, poza tym jak czuje się w jego obecności, to podświadomość podpowiada jej, że to właśnie tego jej brakowało . Zamiast pracować nad poprawą intymności z obecnym partnerem, ogarnia ją żądza nowej przygody.

Idealny scenariusz związku, obejmuje zrównoważone relacje – miłość i pożądanie. W końcu pożądanie drugiej osoby jest uważane za podstawowy czynnik we  wczesnym etapie związku obojga partnerów, lecz należy pamiętać, że nie jest ono dobrym fundamentem do budowania długotrwałej relacji. Rozbudzenie tej pierwszej iskry, która przerodzi się być może w dalszym etapie w miłość, jest dobrą praktyką od której należało by zacząć tworzyć  związek.

Przygotowaliśmy dla Ciebie Ranking Portali Randkowych, który musisz zobaczyć!

Miłość i zdrowie psychiczne

Chociaż nie można się zgodzić na jedną – obowiązującą w społeczeństwie –  definicję miłości, to jednak większość ludzi zgadza się, że uczucie miłości odgrywa znaczącą rolę zarówno w fizycznym, jak i psychicznym samopoczuciu człowieka. Liczne badania wykazały korzyści płynące z odczuwania miłości do drugiej osoby. Rola miłości w zdrowiu psychicznym jest dalekosiężna, ale niektóre jej przykłady obejmują:

  • Fakt, że dzieci, którym nie okazuje się miłości  w postaci częstego przytulania, mogą być opóźnione w rozwoju lub chore.
  • Poczucie niekochania jest silnie skorelowane z poczuciem niskiej samooceny i depresji.
  • Ludzie, którzy są kochani i którzy kochają, wydają się być szczęśliwsi.
  • Miłość może odgrywać rolę w długotrwałym zdrowiu, a poczucie emocjonalnego połączenia może pomóc zwiększyć naszą odporność.

Miłość od pierwszego wejrzenia?

Często oglądam relacje par w telewizji śniadaniowej, gdy zapytani o to, czy to była miłość od pierwszego wejrzenia odpowiadają zgodnie – Tak! Jednak mylą oni miłość z zauroczeniem, a to zasadnicza różnica.

Prawdziwa miłość nie zaczyna się natychmiast. To zauroczenie, uderza cię od pierwszego wejrzenia. Bądź ostrożny. pomylenie zauroczenia z prawdziwą miłością może sprawić, że na dalszym etapie odrzucisz tą relację jako niewartą dalszej kontynuacji.

Prawdą jest, że prawdziwa miłość rodzi się wraz z upływem czasu. Gdy relacja, którą budujemy przetrwała już wiele prób, a obie strony nie mają przed sobą żadnych tajemnic. Zauroczenie czy pożądanie trwa tylko chwilę i często jest niezależne od naszej woli, natomiast prawdziwa miłość wymaga poświęceń i pracy nad nią. To sprawia, że prawdziwa miłość jest o wiele bardziej wyjątkowa i cenna i to ją należy wybrać.

Chętnie poznam Twoja opinie, na temat miłości i relacji;)

 

Wyszukaj Partnera

Wybierz cel ▽

*Zgłoszenie przekieruje Cię automatycznie, do odpowiedniego portalu, który wcześniej przetestowaliśmy.

Oceń wpis:
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 na 5 możliwych )
Loading...

Dodaj komentarz